Osteoartritída (osteoartróza/artróza) je typ artritídy, ktorá je spôsobená poruchou a možnou stratou chrupavky jedného alebo viacerých kĺbov. Chrupavka je bielkovinová hmota, ktorá slúži ako “vankúš” medzi kosťami kĺbov. Osteoartritída je tiež známa ako degeneratívna artritída.

Spomedzi viac ako 100 rôznych typov artritídy je osteoartróza najbežnejšia. Pred 45 rokom života sa osteoartritída vyskytuje častejšie u mužov, a po 55 roku života častejšie u žien. Osteoartritída postihuje často ruky, chodidlá, chrbticu a kĺby nesúce väčšiu hmotnosť, napríklad bedrá a kolená.

Čo spôsobuje osteoartritídu?

Primárna artróza (ak je príčina neznáma) je najčastejšie spájaná so starnutím. S vekom sa zvyšuje obsah vody v chrupavke, čím sa degeneruje bielkovinová štruktúra chrupavky. Opakované používanie kĺbov v priebehu rokov dráždi a zapaľuje chrupavku, čo následne spôsobí bolesť a opuch. Nakoniec chrupavka začne degenerovať. V pokročilých prípadoch ochorenia prichádza k úplnej strate chrupavkového vankúša medzi kosťami kĺbov. Takáto strata chrupavky spôsobuje trenie kostí, čo ďalej vedie k bolestiam a obmedzeniu pohyblivosti kĺbov. Zápal chrupavky môže tiež spustiť tvorbu kostných výrastkov v okolí kĺbov.

Sekundárna osteoartróza je spôsobená inými chorobami alebo stavom tela, akým je napríklad obezita, opakovaná trauma alebo operácia kĺbov, ďalej vrodená abnormalita kĺbov pri narodení, dna, cukrovka a iné hormonálne poruchy. Obezita spôsobuje osteoartritídu zvyšovaním mechanického namáhania chrupavky. Kryštálové sedimenty v chrupavke môžu taktiež zapríčiniť degeneráciu chrupavky a osteoartritídu. Kryštály kyseliny močovej spôsobujú artritídu – dnu, zatiaľ čo kryštály pyrofosforečnanu vápenatého spôsobujú artritídu – pseudodnu.

Niektorí ľudia sa narodili s abnormálne sformovanými kĺbmi (vrodené abnormality), ktoré sú citlivé na mechanické opotrebovanie, čo spôsobuje skorú degeneráciu a výslednú stratu chrupavky kĺbu. Hormonálne poruchy, ako je cukrovka a porucha rastového hormónu, sú tiež spojené so skorým opotrebovaním chrupavky a sekundárnou osteoartritídou.

Masírovanie rúk

Aké sú príznaky osteoartritídy?

Osteoartritída je ochorenie kĺbov. Na rozdiel od mnohých iných typov artritíd, ktoré sú systémovými ochoreniami – napríklad reumatoidná artritída a systémový lupus, osteoartritída neovplyvňuje iné orgány tela. Najbežnejší príznak artrózy je bolesť postihnutého kĺbu/kĺbov po opakovanom používaní.

Bolesť kĺbov je zvyčajne horšia neskôr počas dňa. Môže sa objaviť opuch, pocit tepla a vŕzganie v postihnutom kĺbe. Po dlhej dobe nečinnosti môže nastať bolesť a stuhnutosť kĺbov. Pri pokročilej osteoartritíde spôsobuje úplná strata chrupavkového vankúša trenie medzi kosťami, čo spôsobuje bolesť pri obmedzenom pohybe, ale aj pri oddychu.

Príznaky osteoartrózy sa pri každom pacientovi veľmi líšia. U niektorých pacientov sa môže vyskytnúť pozoruhodne málo príznakov aj napriek tomu, že röntgen ukazuje zjavnú degeneráciu kĺbov. Príznaky môžu byť taktiež prerušované. Je celkom bežné, že pacienti s osteoartritídou na rukách a nohách roky nepociťujú žiadne bolesti.

Osteoartritída kolien je často spájaná s obezitou alebo históriou opakovaných zranení a/alebo operácií kĺbov. Narastajúca degenerácia chrupavky kolenných kĺbov môže viesť k deformácii a vonkajšiemu zakriveniu kolena. Pacienti s osteoartritídou podporných kĺbov (napríklad koleno) môžu začať krívať. Krívanie sa zhoršuje spolu s narastajúcou degeneráciou chrupavky.

Artróza chrbtice spôsobuje bolesť krku a spodnej časti chrbta. Kostné výrastky, ktoré sa tvoria pozdĺž artritickej chrbtice, môžu dráždiť miechové nervy, čo spôsobí bolesť, znecitlivenie, a brnenie artritídou postihnutých častí tela.

Artróza spôsobuje taktiež zväčšenie malých kĺbov v prstoch. Artróza prstov na rukách a nohách môže mať genetický pôvod, a vyskytuje sa u mnohých žien.

Ako je osteoartritída diagnostikovaná?

Pre diagnostikovanie osteoartritídy neexistuje žiadny krvný test. Krvné testy sa vykonávajú len na vylúčenie ochorení, ktoré môžu spôsobiť sekundárnu osteoartritídu, alebo na vylúčenie iných stavov artritíd, ktoré môžu osteoartritídu napodobňovať.

Osteoartrózu postihnutých kĺbov môže odhaliť röntgen. Bežné röntgenové nálezy ukážu stratu kĺbovej chrupavky, zúženie kĺbového priestoru medzi susednými kosťami a tvorbu nových kostných výrastkov. Jednoduché röntgenové žiarenie môže byť veľmi užitočné na vylúčenie iných príčin bolesti v konkrétnom kĺbe, ako aj na pomoc pri rozhodovaní o tom, či je potrebné zvážiť chirurgický zákrok.

Diagnostika choroby

Aká liečba je potrebná pri osteoartritíde?

Okrem redukcie hmotnosti a vyhýbaniu sa aktivitám, ktoré vyvíjajú nadmerný tlak na kĺbovú chrupavku, neexistuje žiadna špecifická liečba na zastavenie degenerácie chrupavky alebo na opravu poškodenej chrupavky pri artróze. Pri artróze je cieľom liečby zníženie bolesti a zápalu kĺbov, a zároveň zlepšenie a udržanie funkcie kĺbov. Niektorí pacienti trpiaci osteoartritídou majú len minimálne alebo žiadne bolesti, a tak liečbu nepotrebujú.

Iní môžu mať prospech z konzervatívnych opatrení, ako je odpočinok, strata hmotnosti, fyzická a pracovná terapia alebo mechanické podporné zariadenia. Takéto opatrenia sú dôležité najmä vtedy, ak ide o veľké, váhu nesúce kĺby – bedrá a kolená. Je dôležité si uvedomiť, že dokonca aj mierne zníženie hmotnosti môže pomôcť znížiť príznaky osteoartritídy, ktorá postihuje veľké kĺby.

Lieky sa používajú na doplnenie fyzických opatrení opísaných vyššie. Lieky sa môžu použiť lokálne, perorálne alebo injekčne vstrekom rovno do kĺbu, aby sa znížil zápal a bolesť kĺbov. Keď konzervatívne opatrenia neznížia bolesť a nezlepšia funkciu kĺbov, môže lekár zvážiť operáciu.

Pri oddychu nie je na kĺby vyvíjaný tlak, a tak sa bolesť a opuch zmierni. Pacienti si musia jednoducho dávať pozor a požaduje sa od nich, aby znížili intenzitu a/alebo frekvenciu činností, ktoré opakovane spôsobujú bolesť kĺbov.

Cvičenie zvyčajne nezhoršuje osteoartritídu, ak sa vykonáva na úrovniach, ktoré nespôsobujú bolesť kĺbov. Cvičenie je pri artróze dokonca nápomocné. Podporuje svalovú podporu okolo kĺbov, zabraňuje zmršťovaniu kĺbov a zlepšuje/udržuje pohyblivosť kĺbov. Pomáha taktiež pri znižovaní hmotnosti a podporuje vytrvalosť. Použitie lokálneho tepla pred cvičením a studených obkladov po cvičení môže pomôcť zmierniť bolesť a zápal. Plávanie je pre pacientov s osteoartrózou obzvlášť vhodné, pretože ide o cvičenie s minimálnym nárazovým tlakom na kĺby. Ďalšie obľúbené cvičenia zahŕňajú chôdzu, stacionárny bicykel a cvičenie s ľahkou váhou.

Príznaky chrbtice sa môžu zlepšiť vďaka krčnému golieru, bedrovému korzetu alebo pevnému matracu. Všetko závisí od toho, ktoré oblasti sú postihnuté artrózou.

U mnohých pacientov môžu byť nápomocné lieky ako aspirin alebo acetaminofén. Štúdie dokazujú, že acetaminofén podávaný v primeraných dávkach môže byť rovnako účinný ako predpísané protizápalové lieky na úľavu od bolesti pri osteoartritíde v kolenách. Keďže acetaminofén má menej gastrointestinálnych vedľajších účinkov ako aspirin, najmä u starších pacientov, je to vhodný počiatočný liek. Dočasne sa pacientom môže odporučiť aj liek na uvoľnenie kŕčov v svaloch. Krémy a hojivé gély na zmiernenie bolesti aplikované na kožu, môžu taktiež poskytnúť úľavu od malej bolesti kĺbov. Vhodné sú napríklad masážne gély s kapsaicínom, salicylová masť a muay krém.

Nesteroidné protizápalové lieky sa používajú na zníženie bolesti a zápalu v kĺboch. Takýmto liekom je napríklad aspirin, ibuprofén, nabumetón a naproxén. Nestereoidné protizápalové lieky je vhodné užívať len určitý čas. Liečba by sa mala prerušovať, aby sa znížilo riziko vedľajších účinkov.

Najčastejšie vedľajšie účinky nesteroidných protizápalových liekov sú gastrointestinálne ťažkosti ako žalúdočné poruchy, kŕče, hnačka, vredy, a dokonca krvácanie.

Niektoré štúdie potvrdzujú, že potravinové doplnky glukozamín a chondroitín, môžu u niektorých pacientov zmierniť príznaky osteoartritídy. Pacienti, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi by si však mali na chondroitín dávať pozor, pretože ten taktiež riedi krv, a mohlo by tak nastať nadmerné krvácanie. Je dokázané, že rybí tuk má protizápalové vlastnosti, a preto príjem potravy alebo kapsúl obsahujúcich rybí olej (kapsuly Omega 3) môže pomôcť pri znížení zápalu spôsobeného artrózou.

Perorálny kortizón sa všeobecne na liečbu osteoartritídy nepoužíva, no ak sa vstrekne priamo do zapálených kĺbov, dokáže rýchlo zmierniť bolesť a obnoviť ich funkciu.

Pri pretrvávajúcej bolesti silnej osteoartrózy kolena, ktorá nereaguje na zníženie telesnej hmotnosti, cvičenie alebo lieky, môže byť niekedy nápomocná séria injekcií kyseliny hyalurónovej do kĺbu, a to najmä vtedy, ak lekár neuzná za vhodnú operáciu. Injekcie dočasne obnovia hrúbku spojovacej kvapaliny kĺbu, čím sa zlepší mazanie kĺbov a schopnosť nárazu. Je možné, že tieto injekcie priamo ovplyvňujú receptory bolesti.

Operácia osteoartritídy je všeobecne vyhradená pre pacientov, ktorí pri závažnom stave nereagujú na konzervatívnu liečbu. V dnešnej dobe sa bežne vykonáva náhrada bedrového a kolenného kĺbu.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Osteoarthritis

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post Navigation