havarijné poistenieMeteorológovia varujú pred zlým počasím, polícia a cestári upozorňujú na množstvo snehu na cestách a tvoriace sa snehové jazyky, a zároveň žiadajú vodičov, aby nevychádzali na cesty, pokiaľ nemusia. No často krát ľudia musia sadnúť za volant a ísť do práce alebo inam. A to aj v prípade nepriaznivého počasia a zlej zjazdnosti vozoviek. A riskujú pritom, že sa so svojím autom dostanú do nebezpečnej situácie, ktorá skončí poistnou udalosťou. Aj v takýchto prípadoch vám pomôže havarijné poistenie, inak nazývané aj kasko. Aj keď najbezpečnejšie by v takom počasí bolo neriskovať a ostať doma. Keďže to však väčšinou nie je možné, je dobré, aby ste dopredu mysleli na poistenie vozidla. Pretože oprava by vás inak mohla vyjsť pomerne draho. A to platí nielen v prípade nepriaznivého počasia, ale aj iných situáciách.

Zmena poisťovne, resp. výpoveď poistenia a online cena havarijného poistenia

Máte už uzatvorené najlacnejšie havarijné poistenie, ale zistili ste, že nie je veľmi výhodné? Stále máte možnosť zmeniť poisťovňu. Ešte pred tým, ako podáte výpoveď poistenia, zistite si najprv ponuky na trhu. To môžete jednoducho vďaka online kalkulačke havarijného poistenia https://www.uzavripzp.sk/havarijne-poistenie/. Vďaka tomuto nástroju si môžete na jednom mieste porovnať:

  • všetky ponuky poistenia,
  • zvážiť cenu
  • a aj všetky pripoistenia a poskytované služby.

Ak si nájdete lepšiu ponuku alebo lacnejšiu, tak nič vám nebráni v tom, aby ste doterajšiu zmluvu vypovedali a uzavreli následne nové havarijné poistenie. Musíte však dodržať niekoľko pravidiel. Zmluvu môžete vypovedať pred koncom poistného obdobia a to najmenej 6 týždňov pred jeho ukončením. Zmluva vám zaniká aj pri zániku vozidla, jeho predaji či darovaní, tiež pri krádeži alebo po vyradení z evidencie. Výpoveď zmluvy môžete podať aj do jedného mesiaca po nahlásení poistnej udalosti https://sk.wikipedia.org/wiki/Poistn%C3%A1_udalos%C5%A5.

Ktoré riziká kryje havarijné poistenie?

červené svetloHavarijné poistenie je poskytované v rôznych „balíčkoch“, v ktorých je zahrnutých viac či menej krytí rizík. Poisťovne samozrejme poskytujú aj tzv. all risk poistenie, ktoré obsahuje poistenie všetkých rizík. Konkrétne ide o nasledovné. Základným rizikom pri vozidlách je samozrejme riziko havárie, alebo teda poistenie voči poškodeniu či zničeniu vozidla, ktoré vznikne pri náhodnom náraze alebo strete. Ďalšie riziko predstavuje pôsobenie živlov, alebo teda poistenie proti škodám, ktoré vzniknú na vozidle pričinením živlov. Nie je to teda len snehová kalamita, ale aj:

  • silný vietor,
  • povodne,
  • zosuv pôdy,
  • krupobitie,
  • či požiar.

V all risk havarijnom poistení online je zahrnuté aj:

  • poistenie vozidla voči jeho krádeži
  • alebo krádeži jeho častí,

bežne sa kradnú autorádiá, pneumatiky či hliníkové disky. Niekedy sa môže vaše auto stať terčom vandalov a bude vyžadovať návštevu autoservisu. Aj takéto prípady kryje kasko.

Na začiatku jari, keď sa roztopí všetok sneh, ostáva na vozovkách zväčša veľké množstvo drobných kamienkov po zimnom posype. Vtedy stačí len veľmi málo a kamienok sa od iného vozidla odrazí do vášho čelného alebo iného skla na aute. Aj keď sa vám najprv môže zdať, že sa nejedná o veľkú škodu, prasklina sa rýchlo rozšíri po celej dĺžke skla a takto nebudete môcť ďalej šoférovať. A aj keď v tomto prípade by táto škoda mala byť preplatená z povinného zmluvného poistenia vinníka, zväčša sa niečoho takého od poisťovne nedočkáte. Ak sa nechcete s poisťovňou dlho naťahovať, je rozumnejšie mať poistenie tohto rizika v rámci ceny havarijného poistenia.

Ako vám pomôže pri dopravnej nehode

Ak už dôjde k nehode, väčšinou neostane poškodené len auto, ale menšie či väčšie zranenie postihne aj posádku vozidla. V rámci havarijného poistenia ste ale krytí aj voči tomuto riziku, dokonca vám pomôže aj pri trvalých následkoch spôsobených pri škodovej udalosti. Pri nehode vám môže vzniknúť aj škoda na batožine, ktorú ste prevážali v aute. Alebo vám môže byť batožina z auta aj odcudzená. Aj tieto riziká sú kryté aj najlacnejším havarijným poistením.

Nakoniec si môžete pripoistiť aj právnu ochranu, čiže sa vám dostane právnej pomoci v prípade súdnej dohry alebo potreby právnika. Ak užívate vozidlo denne, alebo z pracovných dôvodov ho potrebujete denne, je veľmi užitočné, aby ste si pripoistili aj náhradné vozidlo. Po nehode tak nezostanete na čas opravy bez automobilu.

Asistenčné služby

Dôležitou súčasťou každého poistenia sú dnes asistenčné služby. To isté platí samozrejme pre havarijné poistenie, aj keď to má vplyv na cenu. Ich výhodou je, že v prípade potreby jednoducho zavoláte na dané telefónne číslo a človek na druhej strane vám pomôže s ďalším postupom. Rozsah asistenčných služieb je samozrejme širší, ale závisí aj od jednotlivej poisťovne a jej konkrétneho produktu. To znamená, že vďaka asistenčným službám vám môže byť privolaný servisný technik priamo na miesto nehody alebo vám bude zabezpečené ubytovanie počas nevyhnutnej doby, ak sa vám nehoda stane mimo miesta vášho bydliska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post Navigation