Kŕčové žily sú bežným problémom mnohých ľudí, ako starnú. Hoci toto ochorenie zriedka vedie k vážnym zdravotným komplikáciám, je dobré mu porozumieť, ak sa stane súčasťou vášho života.

Starnutie je drsné. Začíname strácať náš atraktívny vzhľad, je čoraz ťažšie nazbierať energiu a musíme sa vysporiadať s tými sviežimi mladými ľuďmi, ktorých zrejme nezaujímajú naše hlboké myšlienky.

Či už akceptujete starnutie alebo nie, musíte si dávať pozor na nové zdravotné problémy, aby ste sa vedeli o seba čo najlepšie postarať. Pozrime sa na jednu z klasických zmien, ktorú mnohí ľudia zažívajú, keď začínajú dosahovať … nazvime to „pokročilý“ vek.

Definícia

Kŕčové žily sú zväčšené alebo skrútené žily, ktoré vyčnievajú z kože, vytvárajúc hrčky. Môžu sa tvoriť na ktorejkoľvek časti tela, ale najčastejšie postihujú nohy a chodidlá. Obvykle sa vyskytujú u ľudí vo vyššom veku a časom sa zvyknú zväčšovať. Aj keď zriedka vedú k život ohrozujúcim komplikáciám, môžu byť veľmi bolestivé.

Príčiny

Správne fungujúce žily privádzajú krv cez vaše telo len jedným smerom. Krv má prúdiť k srdcu po celý čas, takže krvné cievy v nohách a ostatných končatinách pumpujú krv smerom nahor, proti gravitácií. Darí sa im to vďaka špeciálnym vstavaným chlopniam, ktoré poháňajú prietok krvi správnym smerom. Keď tieto chlopne správne nefungujú, krv môže prúdiť späť, čo zväčšuje alebo skrúca žily na jednom mieste. Miesto sa zväčšuje smerom von tvoriac „varixy“ či hrčky na pokožke.

Priama príčina kŕčových žíl je predmetom sporu medzi vedcami. Väčšinou sa predpokladá, že sú dedičné, ale súvisia aj s inými faktormi, ako je tehotenstvo, menopauza, poranenie končatín, obezita, dlhodobé státie či brušné zranenia.

Symptómy a komplikácie

Čo sa deje, keď sa začne rozvíjať tento problém? Po prvé, je tu kozmetický aspekt: kŕčové žily vyčnievajú z pokožky a je to zlý pocit, keď sa ich dotknete. Ako sa rozvíjajú, môžu začať spôsobovať bolesť, najmä po dlhodobom státí alebo inom preťažení časti tela, na ktorú majú žily vplyv. Taktiež môžu spôsobovať kŕče a ostrú bolesť pri vstávaní. V kŕčových žilách sa tiež môžu tvoriť krvné zrazeniny, čo vedie k začervenaniu a opuchu v postihnutej oblasti. Zrazeniny sú často benígne, ale môžu byť niekedy znakom infekcie v cievach. Tieto komplikácie sú však zriedkavé a tento problém je pre väčšinu ľudí len kozmetický.

Nohy bez varixov

Liečba

Keď cítite abnormálnu alebo dlhotrvajúcu bolesť alebo ak zažijete sčervenanie či opuch, ktoré samo nezmizne po niekoľkých dňoch, mali by ste vyhľadať lekársku starostlivosť. Ako bolo uvedené vyššie, väčšina komplikácií je relatívne nezhubných, doktor vám však dokáže odporučiť techniky na zmiernenie bolesti a predchádzanie budúcim ťažkostiam. Nadvihnutie a kompresia bolestivej oblasti je vždy nápomocná, zatiaľ čo cvičenie dokáže posilniť oblasť, čím sa vyhnete bolesti. Ak máte nezvyčajné komplikácie alebo ak nemôžete vystáť pohľad na tieto hrčky, existuje niekoľko chirurgických zákrokov na odstránenie varixov.

Hoci sú nešťastným „prejavom starnutia“, kŕčové žily sa dajú zvládnuť a len zriedka predstavujú vážne riziko pre vaše zdravie. Výbornou možnosťou sú rôzne krémy, gély a maste, ktoré si môžete objednať z https://www.nakrcovezily.sk/lieky-kremy-a-maste/.

Prírodné spôsoby liečby kŕčových žíl

Môžete sa jednoducho zbaviť kŕčových žíl, keď sa budete držať jednoduchých domácich medicín. Nižšie uvádzame hneď niekoľko.

Jablčný ocot:

Jablčný ocot dokáže pomôcť pri zlepšovaní prietoku krvi a krvného obehu. Pomáha tak znižovať opuch žíl. Môžete ho aplikovať nezriedený na postihnutú oblasť jemným masírovaním. Mali by ste ho aplikovať dvakrát denne po dobu približne jedného mesiaca.

Môžete tiež piť jablkový ocot, keď ho nalejete na čajovú lyžičku a zriedite ho s pohárom vody. Taktiež by sa mal konzumovať dvakrát denne.

Listnatec tŕnitý:

Pomáha pri zmierňovaní zápalu. Mali by ste ho užívať vo forme výživového doplnku, trikrát denne. Túto rastlinu by ste mali konzumovať až po konzultácii s vašim doktorom kvôli vedľajším účinkom u ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom.

Hroznové jadierka:

Hroznové jadierka obsahujú rôzne flavonoidy, kyselinu linolovú a vitamín E. Tento obsah pomáha pri posilňovaní žíl. Taktiež pôsobia ako antioxidanty. Môžete si ich ľahko kúpiť v miestnych predajniach vo forme výživových doplnkov.

No jednu vec si pamätajte, že ich neužívajte počas tehotenstva bez konzultácie s vaším gynekológom.

Olivový olej:

Olivový olej je užitočný pri znižovaní zápalu a bolesti. Mali by ste použiť horúci olivový olej a jemne ho vmasírovať do postihnutej oblasti. Môžete tiež použiť olivový olej s cyprišovým olejom pre lepšie výsledky.

Vyhnite sa dlhodobému sedeniu a státiu:

Vyhnite sa dlhodobému sedeniu či státiu. Pri sedení si pod nohu dajte vankúš.

Olivový olej

Cvičenie:

Cvičenie vám pomôže zostať zdravý. Nemusíte robiť ťažké cvičenia; jednoduché chôdza a jogging stačí na to, aby ste boli zdravý a fit.

Zmeny v strave:

Zvýšte príjem vitamínu C a stravy bohatej na zinok. Pomôže vám to udržať zdravé žily a obnoviť prietok krvi.

Takže spomínané domáce medicíny vám pomôžu prirodzenou cestou znížiť počet kŕčových žíl. Tieto liečivá sa považujú za bezpečné. Stále ale platí, že lepšie je to predtým skonzultovať s vašim doktorom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Post Navigation